Připadá vám, že se kolem zeolitu https://www.chlorito.cz/zeolit-do-piskove-filtrace vytváří nepřiměřený humbuk? Možná, že někde ano, ale ti lidé k tomu mají důvod a jisté opodstatnění. Mnozí z nich popisují své vlastní zkušenosti a my bychom mohli některé z nich shrnout do několika bodů.
Lze jej rozdrtit na různé frakce – zeolit je snadno opracovatelný kámen a lze jej výrobním procesem zpracovat na různě velké kusy, což pak umožňuje velmi pestré využití. Kupříkladu může perfektně zastoupit křemičitý filtrační písek v bazénových filtracích, lze jej využít jako akvarijní substrát nebo filtrační médium, ve větších frakcích pak třeba jako dekorativní prvek na zahradách mezi skalničkami.
Filtruje třemi způsoby – nejčastěji se s tímto minerálem setkáte v podobě filtračního písku, který zachytává na svém povrchu nečistoty mezi ostrými hranami, ale ve skutečnosti filtruje i dalšími dvěma způsoby. Uvnitř každého zrnka minerálu se nachází dokonalá síť drobných chodbiček a ty pak nasávají nečistoty podobně, jako houba. Třetí způsob filtrace spočívá na iontové výměně, kdy se uvnitř zachycují nežádoucí dusíkaté látky z vody či z ovzduší, např. amoniak, a zeolit naopak uvolňuje ionty některých potřebných prvků.
Využívá se i v domácnosti – kromě průmyslu, zemědělství, medicíny, stavebnictví a dalších odvětví dobře poslouží i doma. Je znám svou schopností pohlcovat různé nežádoucí pachy, např. z odpadkového koše nebo z botníku či z toalet domácích mazlíčků. Výhodou je, že jej lze tímto způsobem využívat i opakovaně, stačí jej důkladně propláchnout v čisté vodě.
Je levný a dobře dostupný – nalezišť zeolitu ve světě je mnoho a je to velmi rozšířený minerál a díky tomu je také velmi levný. Tím pádem s ním můžete nakládat poměrně snadno i ve větším množství a po upotřebení např. v bazénové filtraci, kdy zrnka obrousí hrany, jej můžete přidávat do substrátu či na záhon rostlinám anebo jej použít v zimě jako posypový materiál.