Ne každý z nás vlastní televizor. Ale nějaké zařízení, na kterém si lze pouštět hudbu, má doma každý z nás. Ať už se jedná o rádio, počítač, MP3, MP4 přehrávač, discman, gramofon, chytrý telefon.
Technický vývoj jde kupředu a kazetám a CD diskům už asi odzvonilo. Naopak vinylové desky slaví comeback a jsou zvláště mezi sběrateli a fajnšmekry velmi oblíbené. Gramofon je pak pěkným doplňkem v našem obývacím pokoji. Kdo nelpí na vlastnění desek, může dnes hudbu poslouchat pouze přes internet nebo si stahovat takové množství dat, jaké je mu libo. Výhodou je širší nabídka a možnost zabrousit i do hudebních oblastí, do kterých bychom se jinak nedostali.
Hudba prochází naším životem již od prenatálního období. Miminka v bříšku prý ovlivňuje, co poslouchá jejich maminka, doporučuje se poslech klasiky, např. Mozartovy Malé noční hudby. Někdo si pouští hudbu při porodu, aby ho stimulovala a uklidňovala. Dětem zpíváme ukolébavky před usnutím a od batolecího věku křepčí na dětské a jiné písničky. Hudba nás ovlivňuje v dospívání, zamilováváme se při ní, prožíváme první lásky. Zpěváci a zpěvačky bývají často platonickými láskami teenagerů a jejich plakáty zdobí dětské pokoje.
Čím je člověk starší, tím se jeho vkus více tříbí a zároveň má na poslech hudby méně času. Často to bývá v autě nebo se omezuje na poslech rádia. Kdo se ale nechce dobré hudby vzdát, ten si domů pořídí kvalitní audio, aby mohl vychutnávat všechny tóny svých oblíbených písní. S přáteli, s partnerem, sám se sklenkou vína. A je jedno, jestli jsme fanoušci metalu, rocku, klasické hudby, techna, hip hopu, folku nebo dechovky.
Kdo chce zažít ještě jiný rozměr poslechu hudby, vydá se na koncert nebo hudební festival. Kvalita provedení bývá sice slabší než při poslechu doma, ale vystoupení naživo je nezapomenutelný zážitek.