Olej z černého kmínu a jeho účinky

„Černý kmín uzdravuje všechny nemoci kromě smrti.“ Toto je prohlášení Proroka Mohameda už před více než 1300 lety. Právě v zemích Orientu a Středomoří má používání původního černého kmínu dlouhou tradici. Tam se používá k posílení celého organismu. Dnes se stává stále populárnější i u nás – jako přírodní alternativa s nižšími vedlejšími účinky než farmaceutické výrobky.
černý kmín
Výroba
Černá kmínová semena se stlačují v ideálním případě za studena, protože některé složky jsou citlivé na teplo.

●     Největší zastoupení v něm mají nenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina linolová, kterou tělo nemůže samo produkovat. Obsažené esenciální oleje působí antioxidačně, dezinfekčně a mají antifungální účinky.
●     Navíc v tomto druhu oleje uvízlo mnoha důležitých minerálních látek, jako je zinek, selen, hořčík a aminokyseliny, stejně jako několik vitaminů, které z něj vytváří účinný prostředek při aplikaci na kůži, vlasy a tělo.
černý kmín a olej

Hlavní použití

●     Černý kmínový olej má přirozeně harmonizující účinek na imunitní systém. Proto se často používá v holistických terapiích.
●     V chladné sezóně pomáhá proti běžnému nachlazení (pravidelným užíváním) nebo pro zmírnění příznaků (při vdechování). Výpary mají odvykací a antikonvulzivní účinek.
●     Díky čistícímu, detoxikačnímu účinku se používá také v lécích.
●     V případě gastrointestinálních problémů může mít regulační účinek, může zmírnit příznaky gastritidy a snížit střevní parazity nebo střevní houby.
●     Působí na hormonální hormonální rovnováhu.
●     I při léčbě pacientů s astmatem byl prokázán jeho pozitivní vliv.

Vnější způsob využití

●     Díky mnoha důležitým mastným kyselinám může také pomoci s atopickou dermatitidou, psoriázou a suchou kůží.
●     Mytí vlasů s touto tekutinou posiluje vlasy a dodává jim lesk. To je způsobeno beta-karotenem, biotinem a kyselinou listovou obsaženou v oleji.

Jak ho správně používat

●     Pro posílení imunitního systému se doporučuje použít jednu čajovou lžičku černého oleje jednou denně.
●     Pro inhalace nalijte jeden až dva litry vroucí vody do velké misky a přidejte dvě polévková lžíce černé tekutiny. Ručník dejte nad hlavu a vdechujte deset minut.
●     V případě atopické dermatitidy nebo kožních problémů postižené místo pomalu otřete.
●     Pro péči o vlasy jej jednoduše aplikujte na špičky vlasů po každém mytí vlasů.

Nežádoucí účinky

V zásadě je dobře snášen a má mnohem méně vedlejších účinků než farmaceutické výrobky. Nicméně může podráždit žaludeční výstelku a neměl by se užívat na prázdný žaludek. Nejlepší je dávkování pomalu zvyšovat, aby si tělo mohlo zvyknout.

●     Při koupi věnujte pozornost kvalitě. Chemické oleje mohou být levnější, ale v nich obsažené terpeny mohou způsobit bolest žaludku.
●     Mezi další možné vedlejší účinky patří zvýšená regurgitace, zejména na počátku příjmu.
●     Předávkování může způsobit poškození jater a ledvin, avšak riziko je omezeno na extrémně vysoké hodnoty.
●     Také alergické reakce jsou možné.
●     Během těhotenství by ženy měly v podstatě upustit od používání esenciálních olejů.