Přirozené denní světlo vnímáme jako něco naprosto samozřejmého, a mnohdy i přes naše, častokrát malicherné starosti a životní trable, si jej nevážíme. To bychom ale měli, neboť právě slunce vyzařuje spojité spektrum záření, včetně toho optického, čímž vytváří optimální podmínky pro život na naší planetě – růst rostlin, proces fotosyntézy, a samozřejmě i životní pochody v tělech zvířat a člověka.
Optické záření je skutečně spojité, sluneční světlo zaujímá všechny vlnové délky, od těch nejdelších (včetně neviditelných infračervených paprsků), až po ty nejkratší, ultrafialové.
Všechny živé organismy mají svá těla vytvořena tak, aby využívala právě spojitého (nejen) optického slunečního světla ke svému plnohodnotnému životu. Jestliže bychom některou ze složek odebrali, narušíme tím tento přirozený proces. Někteří vědci potvrzují, že člověk vnímá světelné záření i pokožkou (podobně, jako víme, že pokožka dýchá), světlo je velmi důležité pro regeneraci buněk včetně příjmu atmosférického kyslíku, a pro správné fungování hormonálního systému. Uzavřít se na několik let do temné jeskyně by znamenalo vznik různých degenerativních chorob, a jistě dokážete domyslet důsledky takového počínání.
Plnospektrální osvětlení má svůj význam
Plnospektrálnímu slunečnímu světlu se nejvíce podobal proces žhavení wolframového vlákna obyčejné žárovky, její stažení z trhu bylo dle názoru mnoha lidí předčasné, neboť v té době nebylo tolik možností zajistit adekvátní „spektrální“ náhradu. Kompaktní zářivky a LED žárovky vydávaly většinou studené odstíny. V současné době však máme již možnost pořídit si plnospektrální osvětlení, které má výrazně delší životnost, než klasická žárovka, a také mnohem nižší spotřebu elektrického proudu.
O příznivých zdravotních vlivech plnospektrálních světelných zdrojů na lidský organismus se také můžete dočíst na mnoha odborných zdrojích, a samozřejmě je tento způsob řešení tvorby umělého světla vhodný i pro domácí mazlíčky, pokojové rostliny, a chovatele akvarijních ryb.